Gyökérkezelés
Mikroszkópos gyökérkezelés Budaörsön – a környéken csak nálunk!
Rendelőnk filozófiája, hogy mindent megtegyünk az eredeti fogak megtartása érdekében. Bizonyos esetekben erre nyújt megoldást a mikroszkópos gyökérkezelés.
A környéken csak a mi rendelőnk rendelkezik fogászati mikroszkóppal, amivel a gyökérkezelések sikerrátája közel 100%-os!
Miért olyan különleges ez a technológia?
Az úgynevezett lupéval nem összetévesztendő, ami csupán egy nagyítós szemüveg lámpával. Egy professzionális fogászati mikroszkóp akár 20-30-szoros nagyításra is képes, lehetővé téve az alaposabb problémafeltárást és kezelést.
Honnan tudhatom, hogy gyökérkezelésre van szükségem?
A fog gyökérkezelése nem csak sürgősségi problémák kapcsán lehet indokolt. Előfordulhat, hogy a beavatkozásra tervezetten, megelőző jelleggel kerül sor.
A kezelést leggyakrabban az alábbi esetekben végezzük:
- amikor a foggyökér körül gyulladás alakul ki
- a fog spontán elhalása esetén
- letört fogaknál, ha a törési felület eléri a pulpakamrát, vagy közel esik ahhoz
- koronák, hidak készítése előtt (ha indokolt)
- nagyon mély szuvasodások esetén, ha az eléri a pulpakamrát, vagy közel esik ahhoz
Bár a diagnózishoz és a kezelési terv felállításához elengedhetetlen az orvosi vizsgálat és egy röntgenfelvétel, vannak bizonyos tünetek, amik már a fogorvosi rendelőbe érkezés előtt is utalhatnak arra, hogy gyökérkezelésre lesz szükség.
Ilyen tünet a nyilalló, lüktető fogfájás, mely fekvő pozícióban és rágáskor fokozódik, az arcduzzanat és a genny ürülése a fogból. Ilyenkor sajnos egy egyszerű fogtömés már nem oldja meg a problémát!
Miért jobb a mikroszkópos gyökérkezelés, mint a hagyományos?
A gyökérkezelés mindig is nagy precizitást igénylő beavatkozást volt, bármilyen eszközökkel végezték is. A gyökércsatornák aprók és gyakran igen trükkösen tudnak kanyarogni, sőt, némelyik annyira elbújhat, hogy még a röntgenfelvételen sem mutatja meg magát.
Ezek a tényezők egyebek között igencsak megnehezíthetik a gyökércsatornák feltárását és kitisztítását, ami a sikeres kezelés feltétele.
Mikroszkópos gyökérkezelés esetén a sokszoros nagyításnak köszönhetően ezek a nehézségek elhárulnak. A kezelés így pontosabban tervezhető, és a várható sikerráta is magasabb.
Milyen esetekben javasoljuk különösen a mikroszkópos gyökérkezelést?
- Komplikált anatómiájú, nehezen hozzáférhető fogak esetén
- Korábban elvégzett, elégtelen gyökértömések cseréjéhez
- Korábbi gyökérkezelés során a gyökércsatornába betört műszerdarabok eltávolításához
Mi a mikroszkópos gyökérkezelés menete?
A gyökérkezelés menete az alábbi 4 lépésből áll:
Helyi érzéstelenítés
Teljesen kikapcsoljuk a fájdalomérzetet. Ha a fog erősen gyulladt, a fájdalommentességet nehezebb lehet elérni, ilyenkor a megszokottnál több érzéstelenítőt adunk.
Szuvas foganyag eltávolítása
A fogat fúróeszköz segítségével megnyitjuk, azaz átfúrjuk a koronai részt, hogy hozzáférjünk a fog belsejéhez. Eltávolítjuk a fogbélben és a gyökércsatornákban található szöveteket.
Gyökércsatornák megnyitása, tisztítása
A gyökércsatornákat kissé feltágítjuk, a fogat kiszárítjuk, szükség esetén gyógyszeres ideiglenes tömést is alkalmazunk. A fog áttisztítását és a gyógyszeres tömés cseréjét bizonyos esetekben többször meg kell ismételni 5-8 naponként, amíg a teljesen gyulladásmentes állapotot el nem érjük!
Végleges gyökértömés elkészítése
A gyökérkezelés utolsó lépéseként a gyökércsatornákat speciális tömőanyaggal töltjük fel. Hogy a gyökérkezelt fog struktúráját megerősítsük, gyakran helyezünk a fog belsejébe apró „pálcikákat”, ezeket nevezzük csapoknak.
Ezt követően a fog átfúrt koronai részét is helyre kell állítanunk. Ehhez leggyakrabban koronákat vagy fogtechnikai betéteket készítünk, ritkább esetben esztétikus fogtöméssel zárjuk a fogat.