Fogínygyulladás kezelése - Parodontológia

Miért fontos a fogínygyulladás kezelése?

A fogak elvesztése mögött legnagyobb százalékban egy olyan betegség áll, melyet a fogkő okoz. A fogínygyulladás (gingivitis) a kezdeti tünet, ami később fogágygyulladásba (parodontitisba) csaphat át. 

Hazánkban ez népbetegségnek számít, minden 10-ből 6 felnőttet érint, és a fogak idő előtti elvesztéséhez vezet.

Mivel foglalkozik a parodontológia?

A parodontológia feladata az íny, a fogágy és a nyálkahártya gyulladásos megbetegedéseinek feltárása, illetve kezelése.

Ide tartozik a fogínygyulladás, a fogágybetegség és az ínyvisszahúzódás (ínyrecesszió).

Miről árulkodhat a fogínyvérzés?

A túl erős fogmosás vagy a kemény sörtéjű fogkefe használata is okozhat fogínyvérzést. De sok esetben nem erről van szó.

A fogainkon felhalmozódott fogkő ideális élettér olyan kórokozók számára, amelyek az íny gyulladását okozzák. Az ínygyulladás kezdetben nem okoz súlyos tüneteket: a fogíny az egészséges halványrózsaszínről sötétebb vörösre változik a gyulladt területen, továbbá árulkodó jel lehet még a fogmosáskor tapasztalható fogínyvérzés.

Fogínyvérzés Budaörs Dental

A fogágybetegség (parodontitis) kialakulása

Ha a fogkövet még időben eltávolítják, és a jó szájhigiéniát a páciens otthon is fenntartja, a probléma idővel megszűnik. Fogkő-eltávolítás nélkül azonban a gyulladás továbbterjed a mélyebb szövetrészekre.

A fogágy, azaz parodontium tartószerkezetként funkcionál fogaink számára. Amennyiben gyulladásos folyamatok indulnak el ezen a területen, az mihamarabbi beavatkozást igényel, hiszen a parodontitis következményei már jóval súlyosabbak, mint némi vér a fogkefén.

A fogágybetegség tünetei – ezzel jár az erősen gyulladt íny:

  • vörösség, duzzanat, érzékenység
  • mély tasakok a fogak körül
  • a fogíny visszahúzódása
  • kellemetlen lehelet
  • kellemetlen szájíz
  • fognyaki érzékenység
  • mozgatható fogak

Mi történhet, ha elmarad az ínygyulladás kezelése?

  • A parodontózis a felnőttkori fogvesztés mögött álló leggyakoribb ok. A tartószerkezet megbetegedése miatt kezdetben a fogak mozgathatóvá válnak, majd kihullanak.
  • A gyulladás következtében az állcsontok leépülnek, ez a későbbi fogpótlást megnehezítheti.
  • A szervezetben folyamatosan jelen lévő gyulladásos góc miatt kialakulhat továbbá szívbelhártya-gyulladás, ízületi gyulladások, sőt, a szívinfarktus- és agyvérzés kockázata is jelentősen megnő, a kezelést tehát nem érdemes halogatni!

Gyógyítható-e a fogágybetegség?

A fogágybetegséget általában többször ismételt kezelések, gyógyszeres terápia, rendszeres kontrollok és kifogástalan otthoni szájápolási rutin mellett lehet csak megszüntetni. 

A gyógyult parodontitis azonban nem jelenti azt, hogy automatikusan minden probléma rendeződik, amit a betegség okozott. A felhúzódott íny nem fog visszanőni, és az elpusztult csontállomány sem épül vissza magától. Ezeket további szájsebészeti beavatkozások segítségével lehetséges rekonstruálni.

A megelőzés a legfontosabb – megoldás fogínygyulladásra

A fogágybetegséget leginkább megelőzni kell és nem kezelni. Ennek leghatékonyabb módja, a környéken csak nálunk elérhető IRÁNYÍTOTT BIOFILM TERÁPIÁS KEZELÉS. 

Ez az innovatív, modern eljárás teljes mértékben megváltoztatja a fogkőleszedésről alkotott korábbi elképzeléseket. A svájci gyártmányú AMS géppel hatékony és fájdalommentes megoldást kínálunk a fogínygyulladás és fogágybetegség megelőzésére, kezelésére.

A fogágybetegség kezelése mélytisztítással

Gyakori kezelési módszer a parodontológiai mélytisztítás, ami kétféle lehet:

  • Zárt kürettálás: a mély ínytasakokban végzünk tisztítást. Speciális műszerek segítségével az íny alatt található fogkövet eltávolítjuk, a gyökérfelszínt pedig elsimítjuk.
  • Nyitott kürettálás: ilyenkor kisebb bemetszéseket ejtünk az ínyen, így a legmélyebb csonttasakokat is alaposan meg tudjuk tisztítani. Egyes esetekben regeneratív anyagokat is használunk, amik segítik az elpusztult csontszövet újraépülését.

A kürettálás és egyéb parodontológiai kezelések árai az alábbi oldalon érhetőek el.

A fogágybetegség, fogínygyulladás más kezelési lehetőségei

A fogágybetegségeket az irányított biofilm terápián túl soft laser terápiával is gyógyíthatjuk. Ennél a kezelésnél lézerfény segítségével pusztítjuk el a megfestett baktériumokat. Lézerfény hatására felbomlik a baktérium fal és elpusztul a baktérium (APDT-kezelés, vagyis antimikrobiális lézer fotodinamikus terápia).

Mint azt korábban említettük, a cél, hogy ne jussunk el a fogágybetegség kialakulásáig, és erre a ma elérhető legkorszerűbb és leghatékonyabb eljárás az irányított biofilm terápiás kezelés.

irányított biofilm terápia - pácienssztori - Budaörs Dental