Fogtömés
Fogtömés, amalgám tömés cseréje Budaörsön
Fiatalabb pácienseink talán már nem is emlékeznek azokra az időkre, amikor a fogtömés még egy sötét, fémes színű anyagból, ún. amalgámból készült.
Ma már olyan anyagok állnak a rendelkezésünkre, melyek segítségével budaörsi rendelőnkben a megtévesztésig élethű töméseket készítünk.
Esztétikus fogtömés – tartós és „láthatatlan” megoldás
Az esztétikus fogtömés egy tartós megoldás, ami amellett, hogy természetes hatású, – az amalgámmal ellentétben – nem tartalmaz higanyt vagy más fémeket.
Tökéletesen illeszkedik, és csak minimális foganyag kerül eltávolításra.
Honnan tudhatom, hogy fogtömés kell?
A fogtömés időben történő elvégzése kulcsfontosságú, mivel megakadályozza a szuvasodás továbbterjedését.
A fogszuvasodások egy része szabad szemmel is jól látható, hiszen sötét színű elváltozásként jelennek meg a fogakon, melyek nyelvvel is kitapinthatók lehetnek. Bizonyos tünetek, pl. a fogak érzékenysége édességek fogyasztásakor szintén utalhatnak fogszuvasodásra.
Ám a fürdőszobai tükörben egész biztosan nem lehet észrevenni a fogközökben megbújó, vagy a régebbi töméseink alatt kialakult problémákat. Bizonyos esetekben a szuvasodás tényét csak röntgenfelvétellel lehet megállapítani.
Ezért javasoljuk pácienseink számára a rendszeres, általában 6 havi fogorvosi kontrollokat, hogy minden egyes problémára – még annak kezdeti stádiumában – fényt deríthessünk.
4 nyomós érv, amiért a fogtömést nem szabad halogatni
A fogszuvasodást nem lehet visszafordítani, csupán fogtöméssel kezelni.
1
A kezeletlen lyukak a fogakban az idő előrehaladtával nagyobbak és nagyobbak lesznek, egyre többet emésztve fel fogunk anyagából.
2
Ha az üreg közel kerül, vagy eléri a fog belsejében található, idegeket tartalmazó pulpakamrát, az komoly, kínzó fájdalommal jár, és a fog elhalásához is vezethet.
3
Az elhalt fogat már csak gyökérkezeléssel lehet megmenteni, mely kellemetlenebb, időigényesebb és lényegesen költségesebb is, mint egy esztétikus fogtömés elkészítése.
4
Egy kiterjedt fogszuvasodás igencsak meggyengíti a fog szerkezetét. Harapáskor, rágáskor a fog lepattanhat, vagy akár teljesen le is törhet a koronai rész. Ilyenkor már nem garantálható, hogy a fog megmenthető, sok esetben sebészi úton kell eltávolítani a bent maradt gyökeret.
Mi a fogtömés menete?
A fogtömés menete az alábbi 5 lépésből áll:
Helyi érzéstelenítés, ha szükséges
Esztétikus fogtöméseinket általában helyi érzéstelenítésben végezzük, de apróbb szuvasodások kezelésénél ettől akár el is tekinthetünk.
Szuvas foganyag eltávolítása
Egy fúróeszközzel megszabadulunk a szuvas foganyagtól. A berendezés jellegzetes hangja ugyan sokakban kellemetlen emlékeket ébreszt, pácienseink valójában leginkább némi rezgést érzékelnek a kezelés közben.
Az üreg előkészítése
A kialakított üreget kémiailag előkészítjük, azaz a megfelelő anyagok alkalmazásával a felszínt kissé porózussá tesszük, így jobb tapadást biztosítunk a készülő fogtömésnek.
A tömőanyag előkészítése és megszilárdítása
A kötőanyag behelyezése után elkezdjük az üreg kitöltését. Minden réteget egy speciális kék fényű lámpával világítunk meg, hogy a tömőanyag megszilárduljon.
A különféle rétegeknél gyakran különféle színű tömőanyagokat használunk, hogy tökéletes esztétikai hatást érjünk el. A cél ugyanis az, hogy a fogtömés tökéletesen illeszkedjen a meglévő fog színéhez, formájához. Az utolsó rétegeknél már a felszín kialakítására is ügyelünk.
A fogtömés ellenőrzése
A páciensünk kipróbálhatja, kényelmesnek érzi-e a tömést a fogak összezárásakor, szükség esetén pedig alakítunk a formáján.