A fogínyvérzés nem olyasmi, ami miatt pánikszerűen orvoshoz szoktunk fordulni. Ki tudja miért, de az emberek többsége nem tulajdonít neki kellő jelentőséget, pedig ez egy nagyon fontos vészjelzés a szervezetünk részéről. Ha ma elhanyagoljuk, néhány év múlva garantáltan azt mondjuk majd: „bárcsak időben elmentem volna fogorvoshoz!”
Sokan betudják annak, hogy túl erősen mosnak fogat, esetleg valamilyen vitaminhiányuk van. Teljességgel nem zárhatók ki ezek az okok sem, ám a fogínyvérzés mögött az esetek túlnyomó többségében a gyulladt fogíny áll. És ha csupán a fogínyünk gyulladt, akkor még szerencsésnek mondhatjuk magunkat.
Melyek a fogínyvérzés okai?
A fogínyvérzés okai között az első helyen a gyulladás szerepel. A szájüregünkben rengeteg baktérium található meg, melyek könnyen elszaporodhatnak, ha az otthoni fogmosást nem végezzük kellő alapossággal vagy megfelelő gyakorisággal. A rossz hír pedig az, hogy néha az igazán lelkiismeretes fogmosók is megtapasztalják ezt, hiszen vannak olyan területek, amelyeket nagyon nehéz fogkefével, sőt, néha még fogselyemmel is tisztán tartani.
Ilyenek a fogközök, különösen, ha a fogazat valamelyest torlódott, de a leghátsó fogaink környékének tisztítása is komoly kihívást jelenthet. Tovább nehezítheti a helyzetet, ha fogszabályozót visel, vagy fogpótlásai vannak.
Mi történik ilyenkor?
Az el nem távolított szennyeződésekből lepedék, a lepedékből fogkő képződik, ami olyan makacsul tapad meg a fogakon, hogy fogkefével bármilyen erősen vagy gyakran is mossuk, lehetetlen eltávolítani. A fogkő pedig valódi paradicsom a gyulladást okozó baktériumoknak.
A vérző fogíny csak egy tünete a gyulladásnak, jelentkezhet emellett még az íny fokozott érzékenysége, esetleg duzzanata is. Az is árulkodó jel, ha a fogíny az egészséges világos rózsaszín helyett vöröses színűvé válik egyes területeken.
Miért fontos időben cselekedni fogínyvérzés esetén?
Ha nem kezelik időben, a fogínyvérzés akár fogvesztést is okozhat. A fogínygyulladás, bár kellemetlen, egy sokkal komolyabb problémának a belépő szintje, ez pedig a fogágybetegség. Akkor alakul ki, amikor a gyulladásos folyamatok a fogakat tartó szövetek mélyebb rétegeit is elérik. Ekkor már sokkal komolyabb tüneteket is tapasztalhatunk: a fogíny idővel elkezd visszahúzódni a fognyakakról, érzékenységet okozva. Ezt sokszor fogmosás közben érezzük, de ha egy hideg üdítő fogyasztása közben is felszisszenünk a fogunkba nyilalló kellemetlen érzés miatt, akkor is érdemes feltárni, nem áll-e fogágybetegség a háttérben.
Mi a legrosszabb, ami történhet?
A legsúlyosabb tünet az, amikor a fogak már mozgathatóvá válnak. Ha nem szentelünk ennek kellő figyelmet, ezektől a fogaktól sajnos lehet, hogy örökre el kell búcsúznunk. Ha most azt gondolja, hogy: „Ha menni akar, hadd menjen! Csináltatok implantátumot vagy hidakat, és akkor egy életre meg van oldva a probléma!”, akkor sajnos van egy újabb rossz hírem: gyulladt környezetben fogpótlásokat sem lehet biztonsággal készíteni.
Ráadásul, mint minden gyulladás a szervezeten belül, a fogágybetegség az általános egészségre is hat. Okozhat hajhullást, ízületi problémákat, súlyosabb esetben szívbelhártya-gyulladást, és áldott állapotban lévő nőknél akár koraszüléshez is vezethet.
Mi a megoldás fogínyvérzés ellen?
Fogínyvérzés ellen több módszer is bevethető. Természetesen nem kell rohammentőt hívni, ha látunk egy kis vért a fogkefén. A fogorvosi rendelőt azonban mindenképpen érdemes felkeresni! Enyhébb esetben akár irányított biofilm terápiával kiegészített fogkő-eltávolítás is segíthet megállítani a gyulladást.
Ha pedig már komolyabb a probléma, parodontológiai kezelés válhat szükségessé. Ez az íny alatti területek megtisztítását is magában foglalja, melyet szükség esetén az íny és csontszövetek regenerációja követ. Ezeket a kezeléseket nem egyszerre végezzük el, hanem egy szakorvos által kidolgozott kezelési terv részeként – egy akár több hónapig tartó kezeléssorozat keretében.
A helyes fogápolás elsajátításában is segítünk!
Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy a szakorvosi kezelések a gyógyuláshoz csupán a kezdő lökést adják meg. A teljes sikerhez elengedhetetlen, hogy a páciensünk életmódjában is megjelenjenek bizonyos változások. Ez a fogtisztításban egy új, szigorúbb rutint jelent. A Budaörs Dentálnál ezek elsajátításában minden páciensünket segítjük, az eredményeket pedig folyamatosan nyomon követjük, hogy sokáig ne kelljen még fogpótláson törnie a fejét!