A gyermekfogászat egy olyan terület a fogorvosláson belül, amivel mi örömmel foglalkozunk. Célunk minden páciensünknél a saját fogak minél hosszabb ideig történő megtartása, és ennek alapjait bizony gyermekkorban tudjuk igazán lefektetni.
Miért félnek sokan a fogorvostól?
Ennek számos oka lehet, de egy közös mindben: valamilyen – általában gyermekkori – rossz élmény kötődik a fogorvoshoz. Tény, hogy a szájüreg egy érzékeny terület és előfordul, hogy érez némi kellemetlenséget a páciens kezelés közben. Teljesen természetes, hogy gyerekek esetén furcsa érzés a fogfúrás, de sokkal inkább a hangja, mintsem az általa okozott fájdalom miatt. Az agy így reagál a testet ért, nem megszokott ingerre.
A gyermekfogászat kulcskérdése: mikor kezdjük el?
A gyermekfogászat kiemelt figyelmet fordít a tejfogak egészségének megőrzésére és a maradó fogak megfelelő fejlődésének biztosítására.
Szóval minél hamarabb érdemes megejteni a fogorvosi látogatást, onnantól, hogy kibújt az összes tejfog. Nem gond, ha nincs még rossz foga a gyermeknek, sőt! Az első alkalmaknak a lényege pont az, hogy ismerkedjen meg a fogorvosi rendelő jellegzetes illatával, barátkozzon össze a fogorvossal és az asszisztenssel.
2,5 – 3 éves kortól érdemes évente legalább egyszer-kétszer eljönni a rendelőbe azért, hogy ha később esetleg beavatkozásra kerül sor, akkor ismerős környezetben, ismerősként köszönthessük egymást.
Hogyan érdemes a kicsiket felkészíteni a gyerekfogászati kezelésre?
- Nem szabad azt mondani, hogy nem fog fájni a kezelés. A fogorvosi székbe beülve, a kezelő fogorvos minden esetben elmondja, hogy némi kellemetlenséget biztosan fog érezni a gyerek. Fontos erre felkészíteni, máskülönben becsapva érzi magát.
- Sosem szabad orvossal fenyegetni, még a legelevenebb gyereket sem. Az egészségünk nagyon fontos, minimalizálni kell azokat a tényezőket, amik ellenreakciót váltanak ki az agyban.
- Izgalmas számukra, ha mi magunk, felnőttek mesélünk nekik a saját gyerekkori élményeinkről (leginkább a jókról), és sok jó mesére is lehet bukkanni ebben a témában.
- A rendelőben érdemes az orvosra bízni a kommunikációt. Hagyni kell, hogy a gyerek saját maga válaszoljon az orvosnak, hiszen ezáltal tudnak kapcsolódni egymáshoz és így alakul ki köztük a kölcsönös bizalom.
Budaörs gyermekfogászat – gyerek fogszabályozás és más kezelések
A Budaörs gyermekfogászat egyik leggyakrabban igénybe vett kezelése a kusza fogak sorba rendezése. A gyerek fogszabályozás – akárcsak a felnőttek esetében – az esztétikai, harapási és hangképzési problémákat hivatott orvosolni. Amíg az állcsont még fejlődésben van, könnyebben tudjuk mozgatni a fogakat.
A fogszabályozó gyerekeknek kezdetben általában kivehető készüléket jelent, amit 11-12 éves kortól (amennyiben szükséges) egy rögzített változatra cserélünk.
További gyermekfogászati kezeléseink:
- Fogmosás tanítás és szájhigiénés tanácsadás
- Barázdazárás
- Fogtömés
- Foghúzás
- Letört, sérült fogak megmentése
Hisszük, hogy a jó gyermek fogorvos határtalanul kedves, türelmes, és kellő empátiával fordul a kis páciensek felé. Mi is így bánunk a rendelőben az apróságokkal! Ha szeretne még többet olvasni a gyermekfogászatról, itt további hasznos tudnivalókat talál.